Mediacija

Mediacija – tai kūrybinė ir taiki nesutarimų, ginčų, konfliktų sprendimo technika, kai į juos įsitraukusios šalys, aktyviai dalyvaudamos ir padedamos tarpininko – mediatoriaus, atsisako emocinių atakų, sutrumpina nesutarimo, ginčo, konflikto trukmę ir sukuria visiems priimtiną, pritaikytą konkrečiam atvejui sprendimą, kurį įsipareigoja vykdyti.

Mediatoriaus bešališkumas ir emocinis intelektas padeda suvaldyti šalių verbalinę agresiją ir gražinti derybas į konstruktyvią vagą daug efektyviau, nei tai darytų patys ginčo dalyviai. Susidarius situacijai, kai viena iš nesutarime dalyvaujančių šalių yra pasiruošusi tam tikroms nuolaidoms, bet nenori jų pateikti tiesiogiai, geriausia patikėti šią misiją atlikti mediatoriui, pateiksiančiam tai kaip nuosavą, bet jau suderintą, pasiūlymą.

Dalyvaujantys konflikte dažnai pritrūksta apžvalgos ir perspektyvos pojūčio. Nesusijęs, nesusikoncentravęs į ginčo subjektą asmuo aiškiau mato bendrą foną ir horizontą. Mediatorius gali atstatyti nutrūkusį dialogą tarp šalių ir būti informacijos, interesų ir pageidavimų pateikėju.

Vieni iš didesnių mediacijos privalumų – proceso trukmė ir kaštai. Vidutinė mediacijos proceso trukmė – nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių, o išlaidos kiekvienu atveju būna aiškios nuo pat pirmo susitikimo.

Mediacija gali būti taikoma tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje.